Baklava Çeşitleri ve Fiyatları Nelerdir?

Baklava Çeşitleri ve Fiyatları Nelerdir?

15 Mart 2023

Baklava çeşitleri denince akla gelen ilk şeylerden biri Türkiye'dir. Türk mutfağına özgü bu tatlı, dünya genelinde birçok kişinin gönlünde taht kurmuştur. İstanbul'un gözde semtlerinden biri olan Bahçelievler’de yer alan Pürtat Baklava Kadayıf firması, müşterilerine özel ürettiği baklavaları, sarmaları ve tatlılarıyla damakları şenlendiriyor. İşte Pürtat Baklava Kadayıf firmasının baklava çeşitleri ve baklava fiyatları;

Fıstıklı Baklava

Baklava denilince ilk akla gelen tatlı fıstıklı baklava karşımıza çıkmaktadır. İncecik yufkalar arasına döşenmiş Antep fıstığı veya ceviz ile hazırlanan bu lezzetli tatlı, özellikle Türk mutfağındaki yeri nedeniyle tercih edilmektedir. Fıstıklı baklava, ince ve hafif yufkaları, dolgun fıstık içi ve lezzetli şerbetiyle özellikle tatlı sevenlerin favori tatlıları arasındadır. Fıstık sevmeyenler için de badem, ceviz veya fındık gibi farklı kuruyemişler kullanılarak yapılabilen çeşitleri de bulunmaktadır.

Cevizli Baklava

Cevizli baklava, Türk mutfağının en meşhur tatlılarından biridir. Baklava yapımı oldukça zahmetli bir iş olduğundan, özellikle özel günlerde veya misafir ağırlamalarda tercih edilmektedir. Cevizli baklava fıstıklı baklavanın alternatiflerinden biridir. Cevizle hazırlanan bu tatlı, Pürtat Baklava Kadayıf ‘ın özel tarifiyle hazırlanmaktadır.

Soğuk Baklava

Adından da anlaşılacağı gibi, soğuk baklava çeşidi sıcak servis edilen baklavaların aksine soğuk servis edilir. Hem hafif hem de lezzetli olan bu tatlı, özellikle yaz aylarında tercih edilmektedir. Soğuk şerbet, sıcak şerbete göre daha hafif bir yapıya sahiptir ve genellikle şeker, su ve limon suyunun karışımından hazırlanır. Soğuk şerbet, baklava dilimleri üzerine gezdirilerek tatlıya lezzet verir. Soğuk baklava, geleneksel Türk baklavasına göre daha hafif bir tatlıdır ve özellikle yaz aylarında tüketimi daha çok tercih edilir. Ayrıca, soğuk baklava, daha az şekerli olması nedeniyle diyet yapanlar tarafından da tercih edilebilir.

Sarı Burma

Adını hamuru sararak hazırlanmasından alan sarı burma kıtır hamuru ve şerbetli dokusuyla damakları şenlendiriyor. Sarı burma, baklavaya göre daha hafif bir tatlıdır ve içinde kullanılan lor peyniri veya kaymak sayesinde lezzeti oldukça yoğundur. Şerbetli tatlıları sevenler için farklı bir seçenek olan sarı burma, özellikle özel günlerde veya misafir ağırlamalarda tercih edilir. Ayrıca, Türk mutfağına özgü bir tatlı olması nedeniyle yabancı konuklara sunulan bir tatlı olarak da öne çıkar.

Cevizli Bülbül

İncecik yufkalar arasında döşenmiş ceviz dolgusuyla hazırlanan cevizli bülbül özellikle Antep mutfağına özgü bir tatlıdır. Pürtat Baklava Kadayıf ‘ın özel tarifiyle hazırlanan bu lezzetli tatlıyı mutlaka denemelisiniz.

Sütlü Nuriye

Sütlü Nuriye, Türk mutfağına özgü bir tatlıdır. Genellikle Ramazan ayında, bayramlarda ve özel günlerde ikram edilir. İnce şeritler halinde kesilmiş hamur tatlısı parçaları, süt ile kaynatılmış şerbetin içinde pişirilerek hazırlanır. Süt şerbetiyle ıslatılan kıtır hamuru ve içindeki ceviz dolgusuyla hazırlanan sütlü nuriye farklı bir lezzet deneyimi sunuyor.

Midye Baklava

İncecik yufkaların içine yerleştirilmiş Antep fıstığı veya ceviz dolgusuyla hazırlanan midye baklava midye şeklinde kesilerek servis ediliyor. Pürtat Baklava Kadayıf ‘ın özel tarifiyle hazırlanan midye baklavasını mutlaka denemelisiniz.

Mor Baklava

Muhteşem rengi ve iştah açan görüntüsüyle herkesin tadını merak ettiği mor baklava, çok az şeker içermesi ve çok hafif olmasıyla tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Bu niteliğiyle yeni ve özgün bir tat olan mor baklava, diyabet hastalarının ve şeker kullanmayanların dostu bir tatlıdır. 

Kuru Baklava

Bin bir çeşit baklava içerisinde en özel lezzet kuru baklava olduğunu kabul etmeliyiz. Kuru baklava, Türk mutfağına özgü bir tatlıdır. Kuru baklava bilinen fıstıklı ve cevizli baklavaya benzer bir görünüme sahiptir. Geleneksel baklava yapım tekniği kullanılarak hazırlanır ve üzerine şerbet dökülmeyerek kuru olarak servis edilir. İçerisinde fıstık, ceviz veya badem gibi kuru yemişler kullanılır.

Şöbiyet 

Şöbiyet, Türk mutfağına özgü bir tatlı olmakla birlikte baklava yapım tekniği kullanılarak hazırlanmaktadır. İçerisinde fıstık ve kaymak kullanılmaktadır. Genellikle şerbetli tatlılar arasında yer alan şöbiyet oldukça lezzetlidir.

Fıstıklı Saray Baklavası

Fıstıklı saray baklavası, Türk mutfağının meşhur tatlılarından biridir. Baklava yapımı oldukça zahmetli bir iş olduğundan, özellikle özel günlerde veya misafir ağırlamalarda tercih edilmektedir. Fıstıklı saray baklavası, ince ve hafif yufkaları, dolgun fıstık içi ve lezzetli şerbetiyle özellikle tatlı sevenlerin favori tatlıları arasındadır. 

Baklava Fiyatları Nelerdir?

Baklava fiyatları söz konusu olduğunda her bireyin aklına 1 tepsi baklava ne kadar sorusu gelmektedir.  Bu kapsamda baklava fiyatları satın alınacağı bölge, baklavanın çeşidi, kullanılan malzemelerin kalitesi, satıcıların işletme maliyetleri ve baklavanın satılacağı dönem gibi birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Baklavada kullanılan malzemelerin kalitesi ve baklavanın çeşidi de fiyatı etkileyen faktörler arasındadır. Örneğin, 1 tepsi fıstıklı baklava bademli veya cevizli baklavaya göre daha pahalı olabilir. Bunun yanı sıra, bayramlar, özel günler gibi yoğun satış dönemlerinde baklava fiyatları da artış gösterebilir. Bu sebeple, baklava fiyatlarına dikkat edilerek farklı işletmelerde fiyat karşılaştırması yapmak ve uygun fiyatlı baklavaları tercih etmek mümkündür. Pürtat Baklava ve Kadayıf ise uygun fiyat aralıklarında lezzetli baklava çeşitleri ile ünlenen bir işletme olarak sizlerin her zaman yanınızda!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.