Ramazanın vaz geçilmez tatları

05.04.2022

Pürtat Baklava

Gaziantepli olan ve çok küçük yaşlarda bu mesleğe atılan Haşim Fıstıkçıoğlu, gerçek Gaziantep baklavasının doğallığını koruyarak İstanbul halkına yedirmek ve sonraki nesillere de aktarmak için 2013 yılında Pürtat markasını kuruyor. Hedefinin ise başladığı ihracat çalışmalarını daha da büyüterek milli tatlımız olan baklavayı tüm dünyaya sevdirmek, kaliteli ve aynı zamanda ahlaklı ustalar yetiştirerek mesleğimize kazandırmak diye de belirtiyor.

Şişli Kurtuluş’ta ilk dükkân

“Lise yıllarında dayılarımın yanında çırak olarak başladığım tatlıcılık mesleğinde kalfalık ve asker dönüşü ustalık derken üretimin her aşamasından tezgâhtaki satışa kadar olan tüm bölümlerinde yer aldım.” diye anlatan Haşim Usta, 25 yaşında ve henüz evliliğinin ilk aylarında hiç sermayesi yokken Şişli Kurtuluş’ta Anteplioğlu markası adı altında dayısıyla beraber ilk dükkânını açıyor. Kurtuluş halkı hem ürünleri hem de esnaflığını beğendiğinden kısa süre içinde semtin tatlı markası haline geliyor. Bu başarısının nedenini ise babasından iyi esnaflık öğrenmesine ve kendine rol model olmasına bağlıyor. Antep adı altında birçok baklavacının açılması ve zihinlerdeki bu marka karışıklığı Ustayı bir yol arayışına itiyor. Dijitalleşen dünyada müşterilerin markayı iyi tanıması gerektiğinden hareketle yeni bir marka oluşturma kararı alan Haşim Usta, Gaziantep baklavasını tanıtıp İstanbul’daki en iyi markalar arasında olmayı hedefleyerek yola çıkıyor.

Pürtat markasını kuruyor

2013 yılının mart ayında 250 m²baklava üretimi yapan bir yeri çok az bir sermayeyle borç alarak devralan Haşim Usta, burada Pürtat markasını kuruyor ve büyütmeye başlıyor. Şu an ise Bahçelievler’de bin m² üzerine kurulu müstakil üç katlı tam profesyonel üretim tesisine sahip olan Pürtat Markası, hem müşterilerinden hem de mesleğin duayenlerinden takdir toplayarak yoluna emin adımlarla devam ediyor. Şu an İstanbul’un en iyi baklava markaları arasında olduklarını ifade eden Usta, Bahçelievler, Şişli, Kurtuluş, Yakuplu ve en son E5 Beşyol’da açılan mağazasıyla 5 şube olarak hizmete devam ediyor. Aynı zamanda toptan baklava satışı yapan marka, ürünlerini İstanbul içinde seçkin restoranlara da veriyor.


 Değerli kaleminden dolayı TALİP BAYRAM'a teşekkür eder. Kaleme aldığı yazının devamını https://www.dirilispostasi.com/makale/9837452/talip-bayram/ramazanin-vazgecilemeyen-tatlari    linkinden okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.