Taze Baklava Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taze Baklava Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

05 Nisan 2023

Baklava, kat kat yufka, kıyılmış antep fıstığı/ ceviz ve şerbetle yapılan geleneksel bir Türk tatlısıdır. Türkiye genelinde pek çok pastane ve restoranda bulunan popüler bir tatlı olan baklava satın almak istiyorsanız en kaliteli ürünü aldığınızdan emin olmak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bu bloğumuzda en iyi baklavanın nasıl seçileceğine dair bazı ipuçları sizlerle paylaşacağız.

Tazelik Aramalısın

Baklava seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli husus tazeliğidir. Baklava taze yapılmalı ve birkaç gün içinde tüketilmelidir. Uzun süre rafta bekleyen ya da uzun süre paketlenmiş baklava satın almaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Taze baklava nemli, çiğnenebilir ve gevrek bir dış tabakaya sahip sahiptir.

Malzemeleri Kontrol Etmelisin

Baklavanın kalitesi kullanılan malzemelerin kalitesine bağlı olmaktadır. Online baklava siparişi vereceksiniz baklavanın taze antep fıstığı, tereyağı ve yüksek kaliteli yufka gibi yüksek kaliteli malzemeler içerip içermediğini görmek için etiketi kontrolü yapmalısınız. Koruyucular, yapay tatlar ve renkler içeren baklavadan kaçınmanızı tavsiye etmekteyiz.

Kullanılan Kuruyemiş Çeşidini İncelemelisin

Baklavada kullanılan kuruyemişlerin çeşidi de baklavanın kalitesini etkilemektedir. Geleneksel olan baklava antep fıstığı ile yapılmaktadır. Fakat ceviz gibi kuruyemişler de kullanılabilmektedir. Dolayısıyla taze ve kaliteli kuruyemişli baklava tercih etmelisiniz. Fıstık eşit olarak dağıtılmalı ve hamur işinin lezzetini bozmamalıdır.

Katları Kontrol Etmelisin

Taze ve kaliteli baklavada birkaç kat yufka olmalı ve her kat ince ve çıtır çıtır olmalıdır. Baklavanın kat sayısının doğru olup olmadığını ve katların eşit şekilde istiflenip istiflenmediğini kontrol etmenizi tavsiye ederiz. İyi bir baklava en az 20 kat yufkadan oluşmalıdır.

Tatlılık Oranına Dikkat Etmelisin

Baklava tatlı bir hamur türüdür. Fakat kullanılan şerbetin cinsine göre tatlılık derecesi değişebilmektedir. Bazı baklavalar çok tatlı olabilirken bazıları olmayabilmektedir. Şerbetli veya çok tatlı olmayan, börek ve kuruyemişlerin lezzetini tamamlayan baklava tercih etmelisiniz.

 

Baklava Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Baklavanın, tazeliğini ve lezzetini korumak için doğru bir şekilde muhafaza edilmelidir. Baklava, nemli ve serin bir ortamda muhafaza edilmeli, aksi takdirde baklava bozulabilir, sertleşebilir veya hamur kısmı çiğ olabilecektir. Baklavanın doğru bir şekilde muhafaza edilmesi için sizlere bazı önerileri sunuyoruz.

Hava Almayan Kaplar Tercih Etmelisiniz

Baklavayı muhafaza etmek için hava geçirmeyen kaplar tercih edilmesi gerekilmektedir. Cam veya plastik kaplar oldukça sağlıklı olacaktır. Kapaklı bir kap ya da hava geçirmeyen bir poşette de saklanabilmektedir.

Dondurucuda Muhafaza Edebilirsiniz

Baklavalarınızın taze kalmasını istiyorsanız dondurucunuzda muhafaza edebilirsiniz. Dondurucuda saklamadan önce baklavayı dilimlere ayırmalısınız. Dondurucuda muhafaza etme süresi ise 90 günü geçmemelidir. Tüketilmeden önce buzdolabına çıkarılmalı ve oda sıcaklığına ulaşana kadar bekletilmelidir.

Oda Sıcaklığında Saklayabilirsiniz

Baklavalarınızı oda sıcaklığında da muhafaza edebilirsiniz. Fakat oda sıcaklığı çok yüksek ise, baklavalarınız çabuk bozulabilir. Bundan dolayı baklavayı oda sıcaklığında muhafaza etmek için uygun bir alan tercih etmelisiniz. 

Doğru Alanı Tercih Etmelisiniz

Baklavayı muhafaza etmek için uygun ortamı seçmek oldukça önemlidir. Baklava, nemli ve sıcak ortamlarda bozulabilecek yiyeceklerdir. Bundan dolayı baklavayı serin ve kuru bir ortamda saklamak en sağlıklısı olacaktır. Aynı zamanda baklavayı ışıktan uzak tutmak da gerekmektedir. Işık, baklavanın tadını ve rengini etkileyebilir. Baklavalarınızı doğru bir şekilde muhafaza ettiğinizde taze ve lezzetli kalacaktır.  

Baklavanın Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Baklavanın bozulup bozulmadığını anlamak oldukça önemli bir husustur. Bunun nedeni ise bozulmuş bir baklava tüketmek sağlık problemlerine yol açmasıdır. Baklavanın bozulduğunu anlamak için dikkat edilmesi gerekilen birtakım belirtileri sizlere belirledik:

Koku

Baklavanız bozulduğunda kokusu keskin olacaktır. Normal ve taze bir baklavanın hoş bir tatlı kokusu vardır. Dolayısıyla baklavanızdan kötü koku geliyorsa bozulduğu anlamına gelecektir.

Renk

Baklavanızın rengi, bozulduğunda soluklaşabilir ya da koyulaşabilmektedir. Normalde taze bir baklava parlak ve canlı renklerdedir.

Lezzet

Baklavanız bozulduysa acı, ekşi ya da kötü bir tat verecektir. Normalde taze bir baklavanın tadı tatlı ve lezzetlidir.

Kıvam

Baklavanızın hamur kısmı sert ya da çiğ olacaktır. Ek olarak şerbeti de bozulduğunda daha kalın ya da daha ince olacaktır.

Küf

Baklavanız bozulması durumunda üzerinde küf ya da mantar oluşacaktır. Küf, yeşil ya da beyaz renkli olacaktır.

Belirtmiş olduğumuz unsurlardan bir veya daha fazlasını baklavanızda görmeniz durumunda baklavanızın bozulduğu anlaşılacaktır. Bozuk bir baklava yemek mide bulantısı, kusma veya ishal gibi sağlık problemlerine sebep olacaktır. Bundan dolayı baklavanızın bozulduğu belirtilerini fark ederseniz tüketmemenizi önermekteyiz. Ek olarak baklavanızın taze ve lezzetli olarak kalması için doğru bir biçimde muhafaza edildiğinden emin olmalısınız. Eve tatlı siparişi vermek istiyor ve en iyi baklavayı seçmek istiyorsanız tazeliğine, içindekilere, kullanılan kuruyemişlerin cinsine, katlarına, tatlılık oranına dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz. Bu hususları göz önünde bulundurarak hem lezzetli hem de taze en kaliteli baklavaya sahip olmanızı sağlayabilirsiniz. İstanbul'da online baklava satın almak istiyorsanız PÜRTAT BAKLAVA, yüksek kaliteli malzemeler ve orijinal tariflerle hazırlanan çok çeşitli geleneksel baklava çeşitleri sunmaktadır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.