Kilo Almadan Baklava Nasıl Yenmelidir?

Kilo Almadan Baklava Nasıl Yenmelidir?

26 Nisan 2023

Baklava Türk mutfağının en ünlü tatlılarından bir tanesidir. İnce hamur katmanları, ceviz veya fıstık içi ve şerbetle yapılan bu lezzetli tatlı, sık sık özel günlerde ve kutlamalarda servis etmekteyiz. Fakat baklava yüksek kalori içeriği nedeniyle bazı bireyler için kilo alımı kaygısı yaratabilmektedir. Bu bloğumuzda baklavanın kalori içeriği hakkında bilgi vereceğiz ve kilo almadan nasıl baklava yenebileceğine dair ipuçları sunacağız.

Baklava kaç kalori sorusu sıkça araştırılmaktadır. Bu kapsamda yapıldığı malzemelere, boyutuna ve şerbete göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ortalama bir dilim baklava yaklaşık 250-300 kalori içermektedir. Bu günlük kalori alımınızın büyük bir kısmını kaplayabileceği anlamına gelmektedir. Fakat sanıldığının aksine baklavada bulunan kaloriler tamamen zararlı değildir. Baklava ceviz ve fıstık gibi sağlıklı yağlar içerir ve bu yağlar, doygunluk hissi vererek fazla yemek yemenizi önleyebilmektedir.

Kilo Almadan Baklava Nasıl Yiyebilirim?

Porsiyon Boyutuna Dikkat Edin

Baklava, çok lezzetli olsa da büyük porsiyonlar yemeniz kilo almanıza neden olabilir. Bir porsiyon baklava, yaklaşık 1-2 dilim arasında olmalıdır. Eğer porsiyonunuzu küçük tutarsanız hem tatlıdan keyif alabilir hem de kalori alımınızı kontrol edebilirsiniz.

Şerbetli Baklava Yerine Fıstıklı Baklava Tercih Edin

Şerbetli baklavalar, yüksek şeker içeriği nedeniyle kalori içeriği daha yüksek olabilir. Bunun yerine fıstıklı baklava tercih edebilirsiniz. Fıstık, şeker içermez ve sağlıklı yağlar, protein ve lif içerir. Bu, sizi daha uzun süre tok tutacak ve kalori alımınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Baklava Yerken Bol Su İçin

Baklava yemek ağızda tatlı bir tat bırakır ve genellikle susuzluk hissi yaratabilir. Susuz kalmamak için, baklava yerken bol su içebilirsiniz. Bu, tokluk hissi vererek fazla yemek yemenizi önleyebilir.

100 Gram Baklava Kaç Kaloridir?

100 gram baklava kaç kalori sorusu kapsamında bu sorunun cevabı; çeşidine göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 300-400 kalori arasında değişmektedir. Baklava genellikle yüksek kalorili bir tatlıdır. Çünkü içerisinde şeker, yağ ve un gibi yüksek kalorili bileşenler bulunur. Baklavanın içerisinde kullanılan ceviz, badem veya fıstık gibi malzemeler de kalorisi yüksek olan besinlerdir. Ancak kalori içeriği yüksek olsa da baklava aynı zamanda yüksek karbonhidrat içeriği sayesinde hızlı bir enerji kaynağıdır. Baklava tüketirken aşırıya kaçmadığınız sürece sağlıklı bir beslenme planı içinde yer alabilir. Baklavanın kalori içeriği özellikle kilo kontrolü yapmak isteyenler için önemlidir. Eğer kilo vermek veya kilo almayı önlemek istiyorsanız baklavayı aşırıya kaçmadan tüketmek önemlidir. Aynı zamanda düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı bir beslenme planı takip etmek de kilo kontrolünde önemlidir.

Yağ Oluşumunu Engelleyerek Nasıl Baklava Yenilir?

Baklava yüksek kalorili ve şekerli bir tatlıdır. Bundan dolayı fazla tüketilmesi sağlık açısından sorunlara neden olabilmektedir. Fakat sağlıklı beslenme hedefleri doğrultusunda baklavayı tüketmek mümkündür. İşte yağ oluşumuna izin vermeden nasıl baklava yenilebileceği hakkında bazı önerileri sizlere sunduk:

1-    Porsiyon Kontrolü

Baklavayı yemek için uygun bir porsiyonu belirleyin. Genellikle 1-2 adet baklava bir porsiyon olarak kabul edilir. Fazla tüketmekten kaçının.

2-    Şeker İçeriğini Azaltın

Şerbetli baklavaların şeker içeriği yüksektir. Bu nedenle mümkünse şeker içeriği daha düşük olan veya şeker yerine bal gibi doğal tatlandırıcılar kullanılan baklava çeşitlerini tercih edin.

3-    Kalorili Malzemeleri Azaltın

Baklava ceviz, badem, fıstık gibi kalorisi yüksek malzemeler içerir. Ancak bu malzemelerin miktarını azaltarak ya da tamamen çıkartarak kalori alımını azaltabilirsiniz.

4-    Baklava ile Beraber Meyve Tüketin

Baklava ile taze veya kuru meyve tüketmek daha doyurucu bir öğün sağlayabilir. Meyveler, lif içerikleri sayesinde tokluk hissi sağlar ve kan şekerini düzenler.

5-    Sıvı Tüketin

Baklava ile sıvı tüketmek, tokluk hissini arttırır ve vücudun su ihtiyacını karşılar. Su, şekersiz çay veya ayran gibi içecekleri tercih edebilirsiniz.

6-    Egzersiz Yapın

Baklava tüketmeden önce veya sonra egzersiz yapmak, kalori alımını dengeler. Ayrıca egzersiz yağ yakımını artırır ve vücudu daha fit ve sağlıklı hale getirir. 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.